- Ali je moja astma urejena?
- Kaj je pravzaprav astma?
- Z astmo k zdravniku
- Temelji zdravljenja astme
- Zdravljenje astme
- Telesna dejavnost
- Potrebna je lastna pobuda
- Vdihovanje - prava pot
- Uporaba vdihovalnika
- Ravnanje pri poslabšanju
- Nasveti in napotki
- Koristni spletni naslovi
- Kotiček za otroke
- Dnevnik spremljanja astme
- Tabela za zapis PEF
- Izjava o varstvu podatkov
- Farmakovigilanca
Farmakovigilanca
Podjetje Chiesi Farmaceutici ima vzpostavljen sistem farmakovigilance, s katerim prevzema odgovornost za svoja zdravila (tako tista, ki so na trgu, kot tista, ki so v kliničnem razvoju) in ustrezno ukrepa, če je potrebno. Skrbimo, da se vse informacije, pomembne za oceno razmerja med koristmi in tveganji naših zdravil, stalno vrednotijo. Če se pojavijo pomembna obvestila o varnosti, v skladu z veljavno zakonodajo takoj obvestimo zadevne zdravstvene delavce, bolnike in regulatorne agencije.
Kaj je farmakovigilanca?
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opredeljuje farmakovigilanco kot znanost in dejavnosti, povezane z odkrivanjem, ocenjevanjem, razumevanjem in preprečevanjem neželenih učinkov ali katerih koli drugih z zdravili povezanih težav (ref. SZO. Pomen farmakovigilance: varnostni nadzor zdravil, Ženeva, SZO 2002).
V skladu s to splošno definicijo so glavni cilji farmakovigilance po veljavni zakonodaji EU:
- preprečevanje škodljivih posledic neželenih učinkov pri ljudeh,
- spodbujanje varne in učinkovite uporabe zdravil, zlasti z zagotavljanjem pravočasnih informacij o varnosti zdravil bolnikom, zdravstvenim delavcem in javnosti.
Farmakovigilanca je torej dejavnost, ki pomaga pri varovanju bolnika in javnega zdravja.
Kaj je neželeni učinek?
Škodljiv in nenameren odziv na zdravilo (odziv v tem primeru pomeni, da je vzročna povezanost med zdravilom in neželenim učinkom vsaj smiselno možna).
Neželeni učinki se lahko pojavijo ob upoštevanju ali neupoštevanju pogojev dovoljenja za promet z zdravilom ali pa zaradi poklicne izpostavljenosti. Pogoji uporabe zunaj okvira dovoljenja za promet vključujejo neodobreno uporabo, preveliko odmerjanje, nepravilno uporabo, zlorabo ali napako pri uporabi zdravila.
Informacije o tem, kako poročati o neželenih učinkih
Če ste v Sloveniji
O vsakem neželenem učinku, ki se pojavi ob zdravljenju, morate takoj obvestiti svojega zdravnika ali farmacevta.
Če morate poročati o neželenem učinku katerega od zdravil podjetja Chiesi, prosimo, da ne uporabljate tega spletnega mesta ali elektronske pošte, temveč da upoštevate navodila, navedena na spodnji povezavi:
http://www.jazmp.si/humana-zdravila/farmakovigilanca/porocanje-o-nezelenih-ucinkih-zdravil/
Če se želite obrniti neposredno na oddelek za farmakovigilanco podjetja Chiesi Slovenija, lahko:
pokličete +386 (0)1 43 00 901
pišete na elektronski naslov: farmakovigilanca.si@chiesi.com
Če ste zunaj Slovenije
Vsaka država ima zakonodajo, ki ureja poročanje o neželenih učinkih zdravil. Če se vam pojavijo neželeni učinki ob uporabi naših zdravil vas prosimo, da se obrnete na lokalno zdravstveno osebje - tako boste lahko pravilno izvedli postopek poročanja.